Burza cenných papírů

Jedním ze způsobů, jak zmnožit svůj majetek, je obchodování na Burze cenných papírů. Předmětem obchodování na Burze cenných papírů jsou akcie výrobních podniků, tedy všech podniků, které ve hře hráči spravují a řídí. Žádné jiné podniky se na burze nevyskytují. Na Burze cenných papírů se také obchoduje s indexovými certifikáty, jejichž podkladovým aktivem jsou indexy zahrnující akcie vybraných hráči spravovaných výrobních podniků.

Prostřednictvím Burzy cenných papírů mohou obchodovat výrobní podniky, banky, fyzické osoby (zaměstnanci podniků a bank) a modelová veřejnost. Burza tak nabízí možnost zhodnotit svůj majetek ve hře a vydělat na akciích úspěšných podniků.

Objednávky k obchodování zaslané veřejností jsou na burzu dodávány počítačovým modelem. Poptávka i nabídka veřejnosti se řídí standardní ekonomickou teorií, tzn. že za vyšší cenu určité akcie je veřejnost ochotna nakoupit méně kusů akcií a prodat větší množství akcií než za nižší cenu a naopak.

Na Burze cenných papírů se uzavírají automatické promptní obchody. Obchodování probíhá v aukčním režimu v systému pevné ceny. Znamená to, že všechny objednávky k nákupu či prodeji jsou soustředěny k jednomu časovému okamžiku a výsledkem je stanovení jedné aukční ceny pro daný předmět burzovního obchodu. Po proběhnutí každé burzovní seance je pro každou akcii, která se obchoduje, znám kurz.

Rozsah fungování burzy, tedy kdy je možno během jednoho herního kola obchodovat na burze, bude zveřejněn na počátku hry v rozhodnutí lektora.

Přihlásit sePřihlásit se OdkazyOdkazy
AktualityAktuality
19. 12. 2023
Aktuální ročník Manahry skončil
14. 12. 2023
Přidány výsledky 50.kola burzy
14. 12. 2023
Zveřejněny výkazy bank za 7.kolo hry a rozhodnutí lektora č.23 pro banky
13. 12. 2023
Zveřejněny aktualizované výsledky trhu aut za 7.kolo hry a rozhodnutí č.22 pro podniky
13. 12. 2023
Zveřejněny výkazy výrobních podniků za 7. kolo hry.
KontaktyKontakty